Samuel Beckett / As

Samuel-Beckett

AS

vete-vjen në hije, nga hija e brendshme në hijen e jashtme
nga vetja e padepërtueshme në joveten e padepërtueshme duke mos kaluar as nga njëra as nga tjetra
si midis dy strehimesh të ndriçuar me dyert që porsa qasesh butësisht mbyllen, porsa sprapsesh butësisht hapen sërish
bërë mbrapa e përpara e sprapsur
shpërfillës ndaj kalimit, përqendruar te njëra dritë a te tjetra
e vetmja zhurmë hapat e padëgjueshëm
gjersa ndalet më në fund njëherë e mirë, njëherë e mirë pa veten dhe tjetrën
pastaj asnjë zhurmë
pastaj butësisht dritë e pashuar mbi atë as të papërfillshme
banesë e pashprehshme

 

Përkthyer nga Alket Çani

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s