Charles Peguy / Poezi

peguy

TË SHTATAT KUNDËR PARISIT

Shtatë qyteza mburreshin që Qyteza u mbyll:
Auteuil-i desh ta bënte yrt e perimore;
Grenelle-a desh ta bënte pemishte frutore;
Bercy-a, magazinë; Montmartre-i, vodëvil.

Passy-a desh e bëri një ngrehinë servile,
Për fisnikët e huaj desh e bëri fjetore;
Vaugirard-i, Villette-a, turmës puthadore
I bënin kasaphana për luftën civile.

Por zonja i hëngri shtatë motrat e vogla,
Dhe përgjithmonë i vuri të shpirtit liri,
Dhe tërë furnitorët me tërë ato gogla,

Me hi e me flakë, tregti e dashuri,
Me tërë ato dëngla, tërë ata lajkatarë,
Gubernat me dhëndurë e me trashëgimtarë

Nën komandën e kullave të Notre-Dame de Paris.

Përkthyer nga Alket Çani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s