Francis Ponge

CA9F3002-48F1-4E61-BDE3-729885C517FB

PARNASI

Unë më shumë përfaqësoj poetët në një vend sesa në kohë.

Nuk mendoj se Malherbe, Boileau apo Mallarmé më paraprijnë me mësimet e tyre. Por, më tepër, u njoh atyre një vend brenda vetes.

Dhe unë vetë s’kam vend tjetër veçse në atë vend.

Më duket se është e mjaftueshme t’u shtohem atyre që letërsia të jetë e plotë.

Ose më saktë : për mua vështirësia është t’u shtohem atyre në atë mënyrë që letërsia të jetë e plotë.

… Por mjafton të mos jem tjetër veç vetes.


Përktheu Alket Çani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s